سرمایه ­گذاری در شرکت­ های عضو گروه مالی پاسارگاد

اختصاص مبلغی بیش از 23،008 میلیارد ریال معادل 116 درصد از سرمایه پرداخت شده شرکت به سرمايه‌گذاري در شركت­هاي عضو گروه مالي پاسارگاد، نشان دهنده نقش کلیدی و محوری این بخش از فعالیت‌های شرکت در جایگاه هلدینگ گروه مالی پاسارگاد می‌باشد. ايجاد و گسترش شرکت‌هايي همچون بانک پاسارگاد، هلدينگ توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه، گسترش انرژي پاسارگاد، فناوري اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آريان، بيمه پاسارگاد، پرداخت الکترونيک پاسارگاد، کارگزاري بانک پاسارگاد، ليزينگ پاسارگاد، ليزينگ ماشين‌آلات و تجهيزات پاسارگاد، خدمات ارزي و صرافي پاسارگاد، مشاوره سرمایه‌گذاری ارزش‌پرداز آريان و بسياري از شرکت‌هاي ديگر در گروه مالي پاسارگاد را مي‌توان به عنوان دستاورد ارزنده اين بخش از فعاليت‌هاي شرکت سرمايه‌گذاري پارس‌آريان برشمرد. با توجه به ارزیابی های بعمل آمده و در مقایسه مزیت نسبی صنایع مختلف در سطح کلان اقتصاد کشور، فعالیت‌های اقتصادی گروه مالی پاسارگاد عمدتاً به چند گروه اصلي به شرح زیر تقسيم مي‌شوند؛

در این گروه که هسته اصلی فعالیت‌های شرکت را تشکیل می‌دهد، فعالیت های بانکداری، سرمایه‌گذاری، بیمه، لیزینگ، کارگزاری اوراق بهادار، صرافی و خدمات مالی سازمان‌دهی شده است. مضافاً شرکت سرمایه‌گذاری پارس‌آریان با تأسیس شرکت مشاوره سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان به عنوان یک بازوی تخصصی خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری، در توسعه مدیریت بهینه مالی، مهندسی مالی و تکنولوژی اطلاعات، گام‌های ارزشمندی را در جهت تعالی سازمانی گروه، برداشته است.

در حوزه صنایع معدنی، با تشکیل بزرگترین هلدینگ صنایع معدنی و فولادی در بخش خصوصی کشور، ساماندهی تأسیس و راه‌ اندازی ۲۱ طرح بزرگ تولیدی و صنعتی صورت پذیرفته و در انتها هلدینگ مزبور با راه‌ اندازی طرح‌ های پیشرو، مسئولیت تولید نزدیک به ۴۰ درصد از ظرفیت بخش فولادی کشور را به همراه تولید محصولات دیگری از صنایع همگن از جمله مس کاتد، عهده‌ دار خواهد شد.

در این گروه نیز با تشکیل یک هلدینگ تخصصی در حوزه انرژی و پتروشیمی، سرمایه‌ گذار‌ی‌ های ارزنده‌ای در جهت فعالیت‌ های تولیدی در این بخش که از مزیت نسبی مناسبی در کشور برخوردار می‌ باشند، صورت پذیرفته است.

در صنایع ICT با تشکیل یکی از بزرگترین و تواناترین گروه‌ های تولیدکننده تکنولوژی‌ های فناوری اطلاعات در کشور، پروژه‌ های عظیمی در بخش های بانکی، بیمه‌ای، مخابراتی و خدماتی در دست اجرا قرار گرفته که شاخص‌ ترین آن تولید نرم‌ افزار Core Banking برای اولین بار در کشور می‌ باشد.

در این گروه فعالیت های متنوع ساخت و ساز از شهرسازی تا انبوه سازی و ساخت مجتمع‌‌ های تجاری و اداری و غیره با تشکیل شرکت های تخصصی در هر مورد، ساماندهی شده است.